خانه یوسفی ورزنه (موزه مردم شناسی ورزنه)

خانه یوسفی یا موزه مردم شناسی ورزنه که با مساحت حدود ۱۹۰۰ مترمربع در قلب مجموعه حاکم نشین ورزنه جای دارد. این خانه دارای ساختمانی به سبک قاجاری است و آنچه نیز از تاریخ ورزنه برمی‌آید این بنا قدمتی قاجاری دارد. این خانه در یک اشکوب بناشده و بخش وسیعی از خانه به حیاط زیبای آن اختصاص دارد و فضاهای معماری آن در قسمت جنوب خانه جای دارد.

ورودی خانه یوسفی در گوشه شمال غربی بنا قرار دارد. قسمت مرکز خانه بافرم چلیپایی شامل حوض‌خانه و بادگیر می‌باشد که در ارتباط مستقیم با سایر فضاهای خانه است. در قسمت شرق و غرب حوض‌خانه دو اتاق وجود دارد که پوشش اتاق‌ها در این قسمت به صورت طاق و چشمه می‌باشد و توسط ایوانی به عمق ۷۰/۱ متر به حیاط مشرف می‌شود. در منتهی‌الیه ضلع جنوبی اتاقی وجود دارد که درگذشته به صورت زندان خانه کاربرد داشته است. در قسمت شرقی آب‌انبار، مطبخ و طویله قرار دارد. آب مصرفی خانه توسط چاهی که در ضلع شمالی واقع است تأمین می‌گردد.

این خانه که بخشی از مجموعه میرمیران می‌باشد.  در اواخر دوره تملک خود به حاج حسن‌یوسفی تعلق داشته که توسط  وی به سازمان میراث فرهنگی هدیه شده و به صورت هیئت امنا (متشکل از سازمان میراث فرهنگی، بخشداری بن رود، شهرداری ورزنه، نماینده میراث فرهنگی و حاج حسن‌یوسفی) اداره می‌شود.

نماسازی، استفاده از قوس‌های متنوع در نمای شمالی و نیز تنها بادگیر خانه که در مرکز قرارگرفته از ویژگی‌های این خانه تاریخی می‌باشد.

این بنا اخیراً توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت‌شده و این مرمت‌ها عبارت‌اند از: سبک‌سازی، عایق‌بندی و آجرفرش بام، مرمت سیمگل بدنه، بازسازی دیوار تخریب‌شده بنا.

البته خانه یوسفی چند سالی است به موزه مردم شناسی شهر ورزنه تبدیل شده است. اگر به شهر ورزنه سفر کردید حتما از موزه مردم شناسی شهر ورزنه دیدن کنید.

Yousefi Varzanehs House 1 - خانه یوسفی ورزنه (موزه مردم شناسی ورزنه)
Yousefi Varzanehs House 2 - خانه یوسفی ورزنه (موزه مردم شناسی ورزنه)

مقالاب مرتبط

carpet weaving 2 - قالی بافی

قالی بافی

commentبدون دیدگاه
در ورزنه و مناطق اطراف آن با وجود آنکه کشاورزی رونق چشمگیری دارد اما از صنایع بزرگ خبری نیست. اما آنچه در اینجا توضیح مختصر آن ضروری به نظر می‌رسد راجع به صنایع دستی به ویژه صنعت فرش و قالی…
مسجد جامع فارفان

مسجد جامع فارفان

commentبدون دیدگاه
مشخصات بنا: مسجد جامع فارفان با مساحتی در حدود ۲۰۰ مترمربع شامل فضای سردر ورودی، محراب و شبستان است که بخش قدیمی‌تر مسجد را شامل می‌شود. سردر مسجد جامع روستای فارفان با ابعاد وسیع ایوان بجا مانده از دوران سلجوقی…
گاو چاه

گاوچاه

commentبدون دیدگاه
انسان از گذشته دور و از زمانی که به کشاورزی مشغول شد یا در کنار چشمه و یا در کنار رودخانه به فکر استفاده و مهار آب افتاد. چشمه‌ها به لحاظ اینکه در سطح زمین جریان داشت تنها زحمت هدایت…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست