خانه یوسفی ورزنه (موزه مردم شناسی ورزنه)

خانه یوسفی یا موزه مردم شناسی ورزنه که با مساحت حدود ۱۹۰۰ مترمربع در قلب مجموعه حاکم نشین ورزنه جای دارد. این خانه دارای ساختمانی به سبک قاجاری است و آنچه نیز از تاریخ ورزنه برمی‌آید این بنا قدمتی قاجاری دارد. این خانه در یک اشکوب بناشده و بخش وسیعی از خانه به حیاط زیبای آن اختصاص دارد و فضاهای معماری آن در قسمت جنوب خانه جای دارد.

ورودی خانه یوسفی در گوشه شمال غربی بنا قرار دارد. قسمت مرکز خانه بافرم چلیپایی شامل حوض‌خانه و بادگیر می‌باشد که در ارتباط مستقیم با سایر فضاهای خانه است. در قسمت شرق و غرب حوض‌خانه دو اتاق وجود دارد که پوشش اتاق‌ها در این قسمت به صورت طاق و چشمه می‌باشد و توسط ایوانی به عمق ۷۰/۱ متر به حیاط مشرف می‌شود. در منتهی‌الیه ضلع جنوبی اتاقی وجود دارد که درگذشته به صورت زندان خانه کاربرد داشته است. در قسمت شرقی آب‌انبار، مطبخ و طویله قرار دارد. آب مصرفی خانه توسط چاهی که در ضلع شمالی واقع است تأمین می‌گردد.

این خانه که بخشی از مجموعه میرمیران می‌باشد.  در اواخر دوره تملک خود به حاج حسن‌یوسفی تعلق داشته که توسط  وی به سازمان میراث فرهنگی هدیه شده و به صورت هیئت امنا (متشکل از سازمان میراث فرهنگی، بخشداری بن رود، شهرداری ورزنه، نماینده میراث فرهنگی و حاج حسن‌یوسفی) اداره می‌شود.

نماسازی، استفاده از قوس‌های متنوع در نمای شمالی و نیز تنها بادگیر خانه که در مرکز قرارگرفته از ویژگی‌های این خانه تاریخی می‌باشد.

این بنا اخیراً توسط سازمان میراث فرهنگی مرمت‌شده و این مرمت‌ها عبارت‌اند از: سبک‌سازی، عایق‌بندی و آجرفرش بام، مرمت سیمگل بدنه، بازسازی دیوار تخریب‌شده بنا.

البته خانه یوسفی چند سالی است به موزه مردم شناسی شهر ورزنه تبدیل شده است. اگر به شهر ورزنه سفر کردید حتما از موزه مردم شناسی شهر ورزنه دیدن کنید.

Yousefi Varzanehs House 1 - خانه یوسفی ورزنه (موزه مردم شناسی ورزنه)
Yousefi Varzanehs House 2 - خانه یوسفی ورزنه (موزه مردم شناسی ورزنه)

مقالاب مرتبط

White tent feathere - چادر سفید در اعماق تاریخ

چادر سفید در اعماق تاریخ

commentبدون دیدگاه
تاکنون صحبت‌های پراکنده‌ای در خصوص علت پوشش چادر سفید خانم‌های ورزنه ای مطرح گردید که بدون تعمق در دلایل تاریخی و اجتماعی آن بیشترین علت را به گرمای منطقه نسبت می‌داد. اما این موضوع کمی دور از ذهن به نظر…
پوشش چادر سفید ورزنه

پوشش چادر سفید ورزنه

commentبدون دیدگاه
تا کنون صحبت‌های پراکنده‌ای در خصوص علت پوشش چادر سفید خانم‌های ورزنه ای مطرح گردید که بدون تعمق در دلایل تاریخی و اجتماعی آن بیشترین علت را به گرمای منطقه نسبت می‌داد اما این موضوع کمی دور از ذهن به…
123 2 - مسجد جامع ورزنه

مسجد جامع ورزنه

commentبدون دیدگاه
اهالی شهر ورزنه در گذشته‌های دور خانه‌های خود را گرداگرد مسجد جامع بنا می‌کردند به طوری که در نقشه‌ها مشاهده می‌شود مسجد جامع تقریباً در وسط کاربری‌های مسکونی قرار دارد. از آثاری که بدست آمده مشخص می‌گردد بنای اولیه مسجد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.