مسجد جامع کفران

مشخصات بنا:

مسجد جامع کفران با مساحتی در حدود 860 مترمربع ساخته شده است. این بنا تحت تأثیر مساجد دوران خود به صورت چهار ایوانی ایجاد شده است. قسمت اصلی مسجد جامع کفران که شامل گنبد خانه و فضاهای جانبی می‌باشد در جنوب قرار دارد. پیشان جلوی گنبد خانه غلامگردی در جلوی خود دارد.

ایوان‌های شرق، غرب و شمال به صورت طاق نمایی عریض با قوس جناغی است. در طرفین ایوان دهانه‌های کوچکی با قوس جناغی جهت ارتباط با غلامگردها تعبیه شده است. ورودی مسجد جامع روستای کفران در میانه ضلع شمالی به شکل سردر و دو صفه پیر نشین در اطراف ورودی می‌باشد. نعولهای اطراف ورودی با قوسی جناقی کار شده‌اند.

فضای ارتباطی ورودی و صحن مربع شکل مسجد هشتی مربع شکلی است که از دو سوی ایوان شمالی به صحن متصل می‌شود سادگی و خلوص و جلوگیری از هر گونه تزیینات و تجمل گرایی از جمله مهمترین ویژ گی اثر است.

masjed jame kafran 5 - مسجد جامع کفران
masjed jame kafran 4 - مسجد جامع کفران
masjed jame kafran 3 - مسجد جامع کفران
masjed jame kafran 6 - مسجد جامع کفران
masjed jame kafran 2 - مسجد جامع کفران
masjed jame kafran 1 - مسجد جامع کفران

مقالاب مرتبط

کلوت گوریا گود

کلوت گوریا گود

commentبدون دیدگاه
کلوت گوریا گود گاوخونی:گوریا گود در فاصله ۱۸ کیلومتری مسیر ورزنه – تالاب گاوخونی در قسمت شمالی جاده در امتداد شاخ کنار یک گودال بزرگ از دور قابل‌مشاهده است که حاصل فرسایش آبی و بادی است. درواقع یک جلگه رسی…
varzaneh guest house feathure - اقامتگاه سنتی ورزنه

اقامتگاه سنتی ورزنه

commentبدون دیدگاه
اقامتگاه سنتی ورزنه: اقامتگاه بومگردی ورزنه در شهر تاریخی ورزنه و در محله هفتادر و نزدیک مسجد جامع ورزنه واقع می‌باشد. ساختمان اقامتگاه سنتی ورزنه، خانه ای است که قدمت آن به دوره پهلوی می رسد. اقامتگاه بومگردی ورزنه جهت ارائه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست