منزل شیخ جواهری کوهپایه

مشخصات منزل شیخ جواهری کوهپایه:

خانه شیخ جواهری با مساحتی قریب ۸۸۴ مترمربع به‌صورت مجموعه بیرونی و اندرونی بنا شده است. در گوشه شرقی بنا نیز حیاطی برای خدمه و سرویس دهی خانه تعبیه شده است. ورودی خانه شیخ جواهری در ضلع شمال غربی و به‌صورت راهرو طویلی است که از یک جهت به اندرونی و از سوی دیگر به حیاط بیرونی و حیاط خدمه متصل می‌شود.

بخش اندرونی که حیاط وسیع‌تر خانه را در برگرفته مشتمل بر سه اتاق در ضلع شرقی است. که اتاق جنوبی اکنون به ورودی ثانویه خانه تبدیل شده است. دسترسی به فضاها از طریق راهروهای بین اتاق‌ها میسر می‌شود. در یکی از اتاق‌ها حفره‌ای ایجاد شده که به سردابی تاریک راه دارد که بخش زندان خانه جواهری می‌باشد. تالار چلیپا شکل به همراه دو اتاق در طرفین آن فضاهای جبهه شمالی را شامل می‌شود. تالار در ضلع شمالی توسط سه دری ها به حیاط بیرونی مشرف می‌شود. اتاق‌های سه دری طرفین در دو اشکوب بنا شده به‌صورت گوشوار به تالار اشراف دارد.

برج دیده بانی خانه در بخش فوقانی گوشوار شرقی می‌باشد. این اتاق در ضلع شمالی و شرقی بهار خوابی پیش رو دارد. اندرونی توسط راهرویی در قسمت شرقی به حیاط خدمه می‌رسد که مطبخ و یک انباری در این راهرو قرار دارند. حیاط خدمه یک انبار وسیع و اتاق خدمه را در خود جای داده است. یک انبار بزرگ جهت نگهداری آذوقه و غلات مقابل در ورودی بنا قرار دارد.

زیر زمین در بخش اندرونی و در زیر دو اتاق ضلع شرقی جای گرفته است. قناتی که در قسمت جنوب غربی بنا قرار گرفته، پس از عبور از چند خانه دیگر آب شرب خانه جواهری را تأمین می‌کند. قنات بعد از گذر از دیگر خانه‌های محله شتر خان به جوی علی شفیع می‌رسد و پس از آن باغات شهر کوهپایه را مشروب می‌کند.

تزیینات نفیس شیر و شکر تالار و پنجره‌های گچی مشبک تنها موارد تزیینی در این خانه تاریخی است.

sheykh javaheri house 1 - منزل شیخ جواهری کوهپایه
sheykh javaheri house 3 - منزل شیخ جواهری کوهپایه
sheykh javaheri house 8 - منزل شیخ جواهری کوهپایه
sheykh javaheri house 6 - منزل شیخ جواهری کوهپایه
sheykh javaheri house 2 - منزل شیخ جواهری کوهپایه
sheykh javaheri house 4 - منزل شیخ جواهری کوهپایه
sheykh javaheri house 5 - منزل شیخ جواهری کوهپایه
sheykh javaheri house 7 - منزل شیخ جواهری کوهپایه

مقالاب مرتبط

کاروانسرای سگزی

کاروانسرای سگزی

commentبدون دیدگاه
مشخصات بنا: کاروانسرای سگزی بنایی است چهار ایوانه مستطیل شکل که در جبهه آن شش اتاق به‌طور قرینه در دو طرف ایوان مرکزی قرارگرفته است. اتاق‌ها هر یک دارای ایوان کوچک در جلو می‌باشند. شتر خان‌ها در طول سه جبهه…
آب گرم ورتون

حوضخانه آبگرم ورتون

commentبدون دیدگاه
ریاست جمهوری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان تاریخ تهیه:  تیر 1385 کنترل و بازنویسی: فهیمه نقاش زرگر تهیه کننده:  گلناز یکتائیان، مریم شعبانی تاریخچه و وجه تسمیه اثر: با استناد به مطالب ماکسیم…
todeshk guest house 2 - اقامتگاه سنتی تودشک

اقامتگاه سنتی تودشک

commentبدون دیدگاه
اقامتگاه سنتی تودشک: اقامتگاه تودشک واقع در شهر تاریخی تودشک بین نائین و اصفهان هست با مدیریت آقای محمد جلالی فاصله شهر تودشک تا شهر تاریخی ورزنه و کویر گاوخونی 57 کیلومتر هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست