ورودی خانه ریاحی که دارای یک در چوبی بزرگ و سردر خشتی زیبایی است که وارد یک هشتی می‌شود. در داخل هشتی سه درب وجود دارد که هریک ورودی خانه‌ای محسوب می‌شود. پس از درب ورودی خانه ریاحی محوطه‌ای مسقف وجود دارد که یک راهرو ورودی باریک ما را به حیاط اصلی خانه راهنمایی می‌کند. در کنار این راهرو دربی به داخل حیاطی کوچک باز می‌شود که این حیاط شامل یک اتاق پنج دری با تزئینات و مشبک‌های گچی و خورشیدی‌ها و یک اتاق کوچک در مجاورت آن با پستو خانه دیده می‌شود. اما پس از گذشتن از راهرو و وارد شدن به حیاط اصلی در ضلع شمالی بنا ساختمانی دو طبقه مشاهده می‌شود که طبقه پایین آن شامل زیرزمین‌ها و مطبخ و در طبقه بالایی ایوانی بلند و زیبا شامل یک اتاق پنج دری با شیشه‌ای رنگی و معرق کاری‌های زیبای چوبی بر روی آن و سقف ضربی در وسط و دو اتاق سه دری در ارتفاعی بالاتر در مجاورت آن که در انتهای آن دو پستوی کوچک نیز تعبیه شده وجود دارد.

در طرفین ضلع غربی و شرقی حیاط و در مجاورت اتاق‌های سه دری در ارتفاعی نسبتاً بالاتر دو اتاق کوچک که با یک درب به ایوان باز می‌شود. احتمالاً از مکان‌های خصوصی افراد خانواده است  دیده می‌شود . از خصوصیات این بنای تاریخی حالت قرینه اتاق‌ها هست به‌طوری که در وسط ایوان  یک اتاق پنج دری بزرگ (تالار) با طاق نمای زیبای ایوان و در طرفین آن و در ارتفاعی نزدیک به 5/0 متر بلندتر دو اتاق سه دری و دارای پستو خانه که توسط یک درب چوبی مشبک به تالار متصل می‌شود وجود دارد و باز در طرفین این اتاق‌های سه دری دو اتاق کوچک‌تر و باز در ارتفاعی بالاتر دیده می‌شود. در زیر تمام مساحت این اتاق‌ها زیرزمین بزرگی تعبیه شده که استفاده‌های گوناگون مانند سرداب، انبار آذوقه و مطبخ از آن می‌شده است.

این بنای تاریخی واقع در بافت قدیم شهر و با شماره 14180 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. متأسفانه این بنای زیبا و منحصر به فرد طی سالیان اخیر به دلیل بی‌توجهی مالکین و  مشکلات مالی و بودجه‌ای اداره کل میراث فرهنگی استان در حال نابودی است.

riyahi house - خانه ریاحی

مقالاب مرتبط

عشایر نصر آباد جرقویه

عشایر نصر آباد جرقویه

commentبدون دیدگاه
فروردین و اردیبهشت که می‌شود، کم‌کم عشایر آن نصرآبادی به فکر کوچ به سمت مناطق سردسیر همچون: همگین، نقنه، بروجن و آن اطراف و هرجایی که بتوانند مرتعی برای گله‌ی خود بیابند می‌افتند. عشایر نصرآباد که گله‌های میش وبُزه خود…
مسجد جامع محمد آباد

مسجد جامع محمد آباد

commentبدون دیدگاه
مسجد جامع محمد آباد در مرکز شهر و در مجاورت حسینیه شهر قرار گرفته و بنام مسجد میر پنج معروف است. ساختمان این مسجد در حدود سال‌های 1310 هجری قمری به کوشش حاج میرزا عبدالحسین خان میرپنج محمد آبادی و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست