عمارت چهار صفه حسین آباد جرقویه

مشخصات عمارت چهار صفه حسین آباد جرقویه:
بزرگان و پیران قدمت بنا را بالغ‌بر ۳۰۰ سال می‌دانند. این بنا منتصب به حاج علی قصاب که سردسته تیراندازان حسین‌آباد در زمان فرمانروایی ملاعلی خان میرپنج بوده است می‌باشد که در اواخر سده دوازدهم و اوایل سیزدهم هجری قمری می‌زیسته است.با توجه به این نظر بنا متعلق به دوره قاجاریه است.
ساختمان به‌صورت حیاط مرکزی است که هم‌اکنون تنها در دو جبهه شرق و جنوب آن بنایی وجود دارد. ورودی بنا از جبهه شمالی و از طریق هشتی موجود در ساختمان جدیدتر صورت می‌گیرد. ساختمان از خشت و گاها آجر است که اغلب سقف‌ها به‌صورت طاق و تویزه از درون، و مسطح از بیرون است.

نیم‌طبقه‌ای در حد دو اتاق کوچک در بنا استفاده‌شده که دسترسی به آن‌ها در کناره‌های ساختمان قرارگرفته است. گویی خانه بزرگ‌تر بوده و ملحقات بیشتری داشته ولی اکنون تنها در قسمت شرقی تعدادی اتاق در اطراف حیاط‌خلوتی قرارگرفته است که اتاق موجود در منتهی‌الیه شمال شرقی به مسجد اختصاص دارد که درب آن از درون کوچه بوده و اکنون دیگر غیرقابل استفاده است. همچنین آثاری از چند اتاق در شمال حیاط اصلی وجود دارد. در میان چهار صفه چاهی و جود داشته که الآن از بین رفته است.

emarat chahar sofhe 1 - عمارت چهار صفه حسین آباد جرقویه
emarat chahar sofhe 2 - عمارت چهار صفه حسین آباد جرقویه

مقالاب مرتبط

مسجد جامع محمد آباد

مسجد جامع محمد آباد

commentبدون دیدگاه
مسجد جامع محمد آباد در مرکز شهر و در مجاورت حسینیه شهر قرار گرفته و بنام مسجد میر پنج معروف است. ساختمان این مسجد در حدود سال‌های 1310 هجری قمری به کوشش حاج میرزا عبدالحسین خان میرپنج محمد آبادی و…
خانه سرهنگ ( موزه محمد آباد جرقویه)

موزه محمد آباد جرقویه

commentبدون دیدگاه
محمد آباد جرقویه در فاصله 65 کیلومتری جنوب شرق اصفهان و 65 کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد. موزه محمد آباد جرقویه که معرفی کننده زندگی گذشته و حال مردم جرقویه به‌ویژه عشایر بوده در سال 1393 به‌صورت رسمی با حضور…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست