باغ میر در کنار قلعه قدیمی شهر با وسعتی حدود 10000 متر مربع واقع گردیده است. سال 1285 ه ق به دستور میرزا ابوالحسن خان سرتیپ، فرزند دوم حاج میرزا آقا ساخته شد.

(میرپنج یا میرپنجه در نظام دورهٔ قاجاریه، درجه و عنوان امیری که بر حسب تشکیلات، ۵ تیپ که عبارت از ۱۰ فوج (هنگ) و تقریباً معادل ۵۰۰۰ تن سرباز بوده است، تحت فرمان او قرار می‌گرفت. میرپنج درجه‌ای بالاتر از سرتیپ اول و بلافاصله پایین‌تر از درجهٔ امیر تومان بوده است این در حالی است که برخی منابع دیگر میرپنج را همان سرتیپ اول می‌دانند)

در ضلع جنوبی باغ میر ساختمانی متشکل از راهروها، اتاق‌های سه دری و پنج دری ساخته شده که دو عدد بادگیر با ارتفاع تقریبی 17 متر به سبک بادگیرهای شهر یزد جهت خنک نمودن هوای داخل ساختمان در تابستان‌های گرم و سوزان ساخته شده است.

باغ میر از درختان زیادی از جمله انار، توت، پسته و انجیر پوشیده شده که تا حدود 50 سال قبل توسط آب قنات آبیاری می‌شد، با خشک شدن قنات جهت آبیاری آن چاهی به عمق 50 متر حفر گردیده است. در جلو ساختمان این باغ استخر بزرگی ساخته شده که مانند استخر عمارت چهل‌ستون تصویر باد گیرها به زیبایی در آن جلوه گر است.

این باغ دارای یک درب سنگی زیبا و بزرگی نیز بوده که در حال حاضر از آن استفاده نمی‌شود. از مشخصه‌های بارز این بنا بادگیرهای مرتفع آن هست که در نوع خود در استان اصفهان بی‌نظیر و از فاصله 3 کیلومتری شهر قابل رؤیت است.

bagh mir 1 - باغ میر
bagh mir 2 - باغ میر

مقالاب مرتبط

مسجد جامع محمد آباد

مسجد جامع محمد آباد

commentبدون دیدگاه
مسجد جامع محمد آباد در مرکز شهر و در مجاورت حسینیه شهر قرار گرفته و بنام مسجد میر پنج معروف است. ساختمان این مسجد در حدود سال‌های 1310 هجری قمری به کوشش حاج میرزا عبدالحسین خان میرپنج محمد آبادی و…
خانه ریاحی محمد آباد

خانه ریاحی

commentبدون دیدگاه
ورودی خانه ریاحی که دارای یک در چوبی بزرگ و سردر خشتی زیبایی است که وارد یک هشتی می‌شود. در داخل هشتی سه درب وجود دارد که هریک ورودی خانه‌ای محسوب می‌شود. پس از درب ورودی خانه ریاحی محوطه‌ای مسقف…
خانه سرهنگ ( موزه محمد آباد جرقویه)

موزه محمد آباد جرقویه

commentبدون دیدگاه
محمد آباد جرقویه در فاصله 65 کیلومتری جنوب شرق اصفهان و 65 کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد. موزه محمد آباد جرقویه که معرفی کننده زندگی گذشته و حال مردم جرقویه به‌ویژه عشایر بوده در سال 1393 به‌صورت رسمی با حضور…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست