باغ میر در کنار قلعه قدیمی شهر با وسعتی حدود 10000 متر مربع واقع گردیده است. سال 1285 ه ق به دستور میرزا ابوالحسن خان سرتیپ، فرزند دوم حاج میرزا آقا ساخته شد.

(میرپنج یا میرپنجه در نظام دورهٔ قاجاریه، درجه و عنوان امیری که بر حسب تشکیلات، ۵ تیپ که عبارت از ۱۰ فوج (هنگ) و تقریباً معادل ۵۰۰۰ تن سرباز بوده است، تحت فرمان او قرار می‌گرفت. میرپنج درجه‌ای بالاتر از سرتیپ اول و بلافاصله پایین‌تر از درجهٔ امیر تومان بوده است این در حالی است که برخی منابع دیگر میرپنج را همان سرتیپ اول می‌دانند)

در ضلع جنوبی باغ میر ساختمانی متشکل از راهروها، اتاق‌های سه دری و پنج دری ساخته شده که دو عدد بادگیر با ارتفاع تقریبی 17 متر به سبک بادگیرهای شهر یزد جهت خنک نمودن هوای داخل ساختمان در تابستان‌های گرم و سوزان ساخته شده است.

باغ میر از درختان زیادی از جمله انار، توت، پسته و انجیر پوشیده شده که تا حدود 50 سال قبل توسط آب قنات آبیاری می‌شد، با خشک شدن قنات جهت آبیاری آن چاهی به عمق 50 متر حفر گردیده است. در جلو ساختمان این باغ استخر بزرگی ساخته شده که مانند استخر عمارت چهل‌ستون تصویر باد گیرها به زیبایی در آن جلوه گر است.

این باغ دارای یک درب سنگی زیبا و بزرگی نیز بوده که در حال حاضر از آن استفاده نمی‌شود. از مشخصه‌های بارز این بنا بادگیرهای مرتفع آن هست که در نوع خود در استان اصفهان بی‌نظیر و از فاصله 3 کیلومتری شهر قابل رؤیت است.

bagh mir 1 - باغ میر
bagh mir 2 - باغ میر

مقالاب مرتبط

عمارت چهار صفه جرقویه

عمارت چهار صفه حسین آباد جرقویه

commentبدون دیدگاه
مشخصات عمارت چهار صفه حسین آباد جرقویه: بزرگان و پیران قدمت بنا را بالغ‌بر ۳۰۰ سال می‌دانند. این بنا منتصب به حاج علی قصاب که سردسته تیراندازان حسین‌آباد در زمان فرمانروایی ملاعلی خان میرپنج بوده است می‌باشد که در اواخر…
عشایر نصر آباد جرقویه

عشایر نصر آباد جرقویه

commentبدون دیدگاه
فروردین و اردیبهشت که می‌شود، کم‌کم عشایر آن نصرآبادی به فکر کوچ به سمت مناطق سردسیر همچون: همگین، نقنه، بروجن و آن اطراف و هرجایی که بتوانند مرتعی برای گله‌ی خود بیابند می‌افتند. عشایر نصرآباد که گله‌های میش وبُزه خود…
مسجد جامع محمد آباد

مسجد جامع محمد آباد

commentبدون دیدگاه
مسجد جامع محمد آباد در مرکز شهر و در مجاورت حسینیه شهر قرار گرفته و بنام مسجد میر پنج معروف است. ساختمان این مسجد در حدود سال‌های 1310 هجری قمری به کوشش حاج میرزا عبدالحسین خان میرپنج محمد آبادی و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.