خانه میرمیران ورزنه

مشخصات بنا:
مجموعه خانه میرمیران با مساحت تقریبی 3600 متر مربع مشتمل بر دو خانه و برج دیده بانی است. بنای شمالی به‌صورت مجموعه بیرونی و اندرونی و با مساحت تقریبی 1315 متر مربع احداث شده و ورودی آن در جبهه شمال شرقی بناست که از طریق فضایی باخم قائم به اندرونی متصل می‌شود.

فضاهای بیرونی در سه جبهه شمال، شرق و غرب حیاط وسیع این بخش چیده شده است. ضلع شمالی مشتمل بر سه اتاق با سقف کلیل است که اتاق میانی با ایوان سر پوشیده در ضلع جنوبی مرکزیت خود را حفظ کرده است. فضاهای این بخش در دو اشکوب بنا شده‌اند. اتاق‌های ضلع غربی با ابعادی وسیع و غیر منظم به صورت انباری و بخش سرویس دهی دارای کاربری بوده‌اند. ضلع جنوبی با بدنه سازی جرز و دهانه با قوس دسته زنبیلی با نمای مقابل (ضلع شمالی) هماهنگ شده است.
فضاهای ضلع شرقی مشتمل بر تالار مستطیلی و دو اتاق در طرفین است. این فضاها از یک جهت به ایوان بیرونی و از طرف دیگر به حیاط اندرونی اشراف دارند. دسترسی به بخش اندرونی از طریق راهروی میسر می‌شود. فضاهای این بخش شامل اتاق مربع شکل ضلع شمالی، اتاق سه دری ضلع جنوبی است. تالار و شاه‌نشین ضلع شرقی در این حیاط از دیگر فضاهای این خانه میرمیران است. این تالار فضایی هشت گوش در ضلع شرقی خود دارد که با سقف گنبدی پوشیده شده است. در منتهی الیِ شرقی این مجموعه فضاهایی وجود دارد که به نظر می‌رسد متعلق به بنایی دیگر بوده و به بنای اصلی متصل شده است.

فضاها شامل اتاقی وسیع با چهار ستون قطور در میانه آن است که سقف طاق و تویزه را بر فراز خود دارند. تیغه‌ای آجری دو دهانه این اتاق را جدا کرده است. در کنار این بخش دو اتاق در یک ردیف قرار گرفته‌اند که پوشش آن‌ها به صورت طاق و گنبدی است؛ فضاهای این بخش در دو اشکوب بنا شده‌اند.

بخش دیگر مجموعه خانه‌ ی میرمیران در جبهه جنوبی است. این خانه نیز احتمالاً در گذشته به‌صورت مجموعه بیرونی و اندرونی بوده که در حال حاضر بخش‌های وسیعی از آن تفکیک گشته و تنها فضاهای جبهه شرقی و دو اتاق در ضلع شمالی باقی مانده است. اتاق سه دری جبهه شمال شرقی در کنار خود دارای دو اتاق با پوشش سقف گنبدی است. در اتاق دوم کلیه سطوح به تزیینات نقاشی با تصاویر پرندگان، شکار حیوانات و گل‌های شاه عباسی و خوشنویسی مزین است. سقف گنبدی اتاق دارای کاربندی مقرنس هست. فضاهای این قسمت نیز در دواشکوب بنا شده بوده‌اند که در حال حاضر اشکوب فوقانی کاملاً تخریب گشته است.

MIRMIRAN HOUSE 3 - خانه میرمیران ورزنه
MIRMIRAN HOUSE 4 - خانه میرمیران ورزنه
MIRMIRAN HOUSE 1 - خانه میرمیران ورزنه
MIRMIRAN HOUSE 2 - خانه میرمیران ورزنه

مقالاب مرتبط

manzel yousefi varzaneh 1 - موزه مردم شناسی ورزنه (موزه ورزنه)

موزه مردم شناسی ورزنه (موزه ورزنه)

commentبدون دیدگاه
موزه مردم شناسی ورزنه (موزه ورزنه) یا همان منزل یوسفی در شهر تاریخی ورزنه در مرکز بافت تاریخی قرار دارد. ساختمان موزه توسط سازمان میراث فرهنگی و با همکاری شهرداری ورزنه مرمت شده است. اما هم اکنون جهت بازدید علاقه‌مندان…
talab - تالاب بین المللی گاوخونی

تالاب بین المللی گاوخونی

commentبدون دیدگاه
تالاب گاوخونی » یکی از 19 تالاب بین‌المللی ایران است که در کنوانسیون رامسر در سال 1349 به ثبت رسیده است. این تالاب یکی از اکوسیستم‌های طبیعی استان اصفهان است که در نقطه پایانی زاینده‌رود قرارگرفته است و به‌عنوان یک…
امامزاده شاه زین‌العابدین ورزنه

امامزاده شاه زین‌العابدین ورزنه

commentبدون دیدگاه
در ۲ کیلومتری شرق ورزنه امامزاده شاه زین‌العابدین مدفون‌شده است.  براثر شجره‌نامه‌ای که در این امامزاده نگه‌داری می‌شود نسبت این امامزاده به ترتیب صفحه بعد به امام جعفر صادق می‌رسد: «زین‌العابدین ابن علی بن محمد بن احمد بن عیسی بن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.