آخرین وضعیت تالاب گاوخونی

آخرین وضعیت تالاب گاوخونی: تالاب گاوخونی در چند روز اخیر شاهد ورود آب تصفیه‌شده فاضلاب در حجم حدود ۱ مترمکعب به داخل بستر خود می‌باشد. این میزان از بالاتر از ورزنه تا تالاب از آب زایش خود رودخانه استفاده کرده و تا حدود ۲ مترمکعب افزایش می‌یابد. قطعاً تداوم این وضعیت تأثیر بسیار زیادی بر احیاء تالاب خواهد داشت که امیدواریم این وضعیت در دستور کار مدیران مرتبط همچنان باقی بماند.

آن چیزی که وجود آن به‌شدت احساس می‌شود بارش‌ها و نزولات آسمانی می‌باشد.  وضعیت بارش در پاییز سال جاری اصلاً مناسب نبوده است و امیدواریم در زمستان امسال این وضعیت با عنایت و کرم خداوند متعال جبران شده و ما بتوانیم تالابی شبیه به آنچه درگذشته می‌دیدیم، ببینیم.

در پاییز امسال ما شاهد حضور تعداد بی‌شماری مرغابی در مسیر رودخانه زاینده‌رود از ورزنه تا تالاب (به‌ویژه در محل شاخ کنار) بودیم که متأسفانه هم‌اکنون به‌شدت تعداد آن‌ها کاهش‌یافته است. این موضوع هیچ علتی ندارد غیر از فعالیت بیش‌ازپیش شکارچیان غیرمجاز که گاه‌وبیگاه به گشت‌وگذار در مسیر رودخانه تا تالاب پرداخته و با میهمانان تالاب گاوخونی با ساچمه داغ پذیرایی می‌کنند.

قابل‌توجه گردشگران در صورت تداوم ورودی آب به تالاب تا یک ماه آینده چشم‌انداز بسیار زیبایی برای تالاب ایجاد خواهد شد که به بازدیدکنندگان پیشنهاد می‌شود:

• از ارتفاع کوه سیاه که در نزدیکی تالاب هست به‌ویژه به هنگام صبح یا غروب آفتاب بالا رفته و از چشم‌انداز کلی تالاب لذت ببرند. چون وضعیت و چهره تالاب به‌خوبی از بالا نمایان است.
• در مسیر تالاب زمانی که به کوه سیاه رسیدند مسیر را تا نزدیکی انتها کوه در جاده اصلی ادامه داده وبه یک مسر فرعی در سمت راست جاده می رسند. این مسیر تا حاشیه دریاچه تالاب ادامه می‌یابد. مسیر فرعی را تا ساحل شنی ادامه داده و خودرو خود را قبل از ساحل شنی پارک نمایند.

احیاناً با خودرو وارد تالاب نشده و گول رد ماشین‌های قبلی را نخورند که احتمال گیرکردن خودرو خیلی زیاد است.

از این نقطه وضعیت تالاب از نزدیک قبل مشاهده است.

• علی‌رغم اینکه تالاب خشک‌شده اما همچنان می‌تواند سلیقه ۴۰ درصد از بازدیدکنندگان خود را جوابگو باشد. خصوصاً کسانی که می‌خواهند افق را به هنگام غروب خورشید با سکوتی زیبا و وصف‌ناپذیر در دریاچه شاهد باشند. آن‌ها می‌بایست سکوت را اختیار کنند. چراکه امکان دارد اگر نتوانستند پرنده‌ای ببینند لااقل صدای آن‌ها را بشنوند.

احمد شهباز ورزنه ۹۴/۹/۲۹

last status talab 1 - آخرین وضعیت تالاب گاوخونی
last status talab 3 - آخرین وضعیت تالاب گاوخونی
last status talab 2 - آخرین وضعیت تالاب گاوخونی
last status talab 4 - آخرین وضعیت تالاب گاوخونی

مقالاب مرتبط

تالاب

لوح شهر تالابی در شهر ژنو به شهر ورزنه تعلق گرفت

commentبدون دیدگاه
لوح ” شهر تالابی” در مراسمی در شهر ژنو سوییس به شهر “ورزنه” در شرق اصفهان رسید تا همراه با “بندر خمیر” هرمزگان بعنوان نخستین شهرهای تالابی کشور ایران در دنیا معرفی شوند بر اساس این گزارش، شهر ورزنه بعنوان…
آئین شکرگذاری زاینده رود

چراغ قرمز زاینده رود پس از توقف ۱۰ ساله دوباره سبز شد

commentبدون دیدگاه
چراغ قرمز رودخانه زاینده‌رود پس از توقف ۱۰ ساله دوباره سبز شد در حاشیه برگزاری مراسم شکرگزاری رسیدن آب به تالاب گاوخونی ۹۴/۰۴/۱۱ آب در بستر رودخانه زاینده‌رود به‌طرف تالاب بین‌المللی گاوخونی پس از ده سال‌خشکی متوالی بالاخره جاری شد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.