چراغ قرمز زاینده رود پس از توقف ۱۰ ساله دوباره سبز شد

چراغ قرمز رودخانه زاینده‌رود پس از توقف ۱۰ ساله دوباره سبز شد

در حاشیه برگزاری مراسم شکرگزاری رسیدن آب به تالاب گاوخونی ۹۴/۰۴/۱۱

آب در بستر رودخانه زاینده‌رود به‌طرف تالاب بین‌المللی گاوخونی پس از ده سال‌خشکی متوالی بالاخره جاری شد و درخت امید در دل ساحل‌نشینان دوباره جوانه زد. با توجه به مشکلات آبی بسیار زیاد در حوزه آبریز دریاچه گاوخونی که بخش قابل‌توجه آن به سوء مدیریت برمی‌گشت باور آن سخت بود که دوباره جریان آب در رودخانه دائمی زاینده‌رود دیده شود. بدون شک این برخواسته از عزم مدیریت فعلی بر حل مشکلات زیست‌محیطی کشورمی باشد که قابل‌تقدیر است.

تالاب بین‌المللی گاوخونی این دریاچه زیبا اولین جایی بود که سریع به ذهن خطور می‌کرد که حق آن به‌راحتی قابل‌برداشت است. چراکه آخرین نقطه‌ای بود که دارای حق آبه بود و طبیعتاً گلوله برفی در آخرین دست دیگر چیزی از آن باقی نمی‌ماند و تازه اگر گلوله برفی هم به این نقطه می‌رسید بیهوده قلمداد می‌شد.

این ده سال را می‌توان دوران بی‌توجهی به مسائل زیست‌محیطی، عدم بینش علمی و تحقیقاتی، توجه به منافع شخصی، عدم شناخت حریم شخصی و عمومی و زیاده‌خواهی انسان از طبیعت قلمداد کرد. حل مشکلات زیست‌محیطی کشور در حوزه تالاب‌ها، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و ….. مستلزم اصلاح امور در تمام شئون زندگی انسان است. از مصرف بهینه آب و انرژی تا اصلاح الگوی مصرف و توجه به ظرفیت‌های منطقه‌ای در برپایی کارخانه‌های صنعتی و گردن نهادن به قانونی واحد با حفظ حقوق عامه در مسیر رودخانه‌ها از سرچشمه تا پایاب است که اگر چنین نشد بازگشت به شرایط این ده‌ساله امری کاملاً بدیهی است.

امید است این‌چنین اتفاق خوشایندی بدون بهره‌گیری سیاسی و تبلیغاتی بوده باشد و ما شاهد جریان دائمی حیات در رگ‌های خشکیده اصفهان باشیم.

احمد شهباز ورزنه

jashn shokrgozari 3 - چراغ قرمز زاینده رود پس از توقف ۱۰ ساله دوباره سبز شد
jashn shokrgozari 1 - چراغ قرمز زاینده رود پس از توقف ۱۰ ساله دوباره سبز شد
jashn shokrgozari 4 - چراغ قرمز زاینده رود پس از توقف ۱۰ ساله دوباره سبز شد
jashn shokrgozari 2 - چراغ قرمز زاینده رود پس از توقف ۱۰ ساله دوباره سبز شد

مقالاب مرتبط

talab gavkhonii1 - خطر در کمین گردشگران و محیط ‌زیست تالاب بین‌المللی گاوخونی

خطر در کمین گردشگران و محیط ‌زیست تالاب بین‌المللی گاوخونی

commentبدون دیدگاه
خطر در کمین گردشگران و محیط زیست تالاب بین‌المللی گاوخونی اگرچه استفاده از مواهب الهی در طبیعت حق انسان و تمام موجودات زنده محسوب می‌شود. اما استفاده بی‌حد و مرز و نادرست می‌تواند برای جوامع بومی و زیست‌محیطی منطقه تهدید…
felamingo talab gavkhoni 2 - تالاب گاوخونی ۹۴/۰۲/۱۷ آخرین بازماندگان

تالاب گاوخونی ۹۴/۰۲/۱۷ آخرین بازماندگان

commentبدون دیدگاه
تالاب گاوخونی ۹۴/۰۲/۱۷ آخرین بازماندگان دیروز ورزنه مختصر بارندگی را شاهد بود اما در منطقه تالاب گاوخونی ظاهراً بارندگی خوبی اتفاق افتاده بود.  به نظر می‌رسد یکی به فکر تالاب نیز بوده چراکه تمام آبراهه‌هایی که از کوه سیاه به…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.