خطر در کمین گردشگران و محیط ‌زیست تالاب بین‌المللی گاوخونی

خطر در کمین گردشگران و محیط زیست تالاب بین‌المللی گاوخونی

اگرچه استفاده از مواهب الهی در طبیعت حق انسان و تمام موجودات زنده محسوب می‌شود. اما استفاده بی‌حد و مرز و نادرست می‌تواند برای جوامع بومی و زیست‌محیطی منطقه تهدید تلقی گردد.

مجهز شدن انسان به تکنولوژی روز دلیلی بر لزوم فتح همه قلعه‌ها نمی‌باشد. تالاب بین‌المللی گاوخونی با تنوع زیستی بالای خود می‌تواند جوابگوی سلیقه‌های مختلف در عرصه گردشگری باشد. وجود دریاچه، جنگل گز، جنگل تاغ، نیزار، دریاچه نمک، رودخانه زاینده‌رود، فرهنگ بومی و … این‌ها هدیه طبیعت به انسان است که متأسفانه  هراز چند گاهی دیده می‌شود که حرکت‌های جهت برهم زدن توازن آن صورت می‌گیرد.

عمومی‌ترین آن رها کردن زباله می‌باشد. اما فرا تراز آن طمع انسان جهت دستیابی به نقاط بکر است که می‌تواند تهدیدی برای خود انسان و همچنین طبیعت باشد. گردشگران عزیز باید متوجه باشند که اگرچه ما تالاب گاوخونی را خشک کردیم اما این دلیل نمی‌شود که ما بتوانیم طول و عرض آن‌ها با خودرو به گشت‌وگذار بپردازیم. اگر در این مسیر، طبیعت از ابزار دفاعی خود استفاده کرد نباید ما گله مند شوم چون مقصر خود ما هستیم.

talab gavkhonii - خطر در کمین گردشگران و محیط ‌زیست تالاب بین‌المللی گاوخونی
talab gavkhonii1 - خطر در کمین گردشگران و محیط ‌زیست تالاب بین‌المللی گاوخونی

مقالاب مرتبط

تالاب

لوح شهر تالابی در شهر ژنو به شهر ورزنه تعلق گرفت

commentبدون دیدگاه
لوح ” شهر تالابی” در مراسمی در شهر ژنو سوییس به شهر “ورزنه” در شرق اصفهان رسید تا همراه با “بندر خمیر” هرمزگان بعنوان نخستین شهرهای تالابی کشور ایران در دنیا معرفی شوند بر اساس این گزارش، شهر ورزنه بعنوان…
آئین شکرگذاری زاینده رود

چراغ قرمز زاینده رود پس از توقف ۱۰ ساله دوباره سبز شد

commentبدون دیدگاه
چراغ قرمز رودخانه زاینده‌رود پس از توقف ۱۰ ساله دوباره سبز شد در حاشیه برگزاری مراسم شکرگزاری رسیدن آب به تالاب گاوخونی ۹۴/۰۴/۱۱ آب در بستر رودخانه زاینده‌رود به‌طرف تالاب بین‌المللی گاوخونی پس از ده سال‌خشکی متوالی بالاخره جاری شد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.