خانه رخشا رامشه جرقویه

خانه رخشا رامشه جرقویه با مساحتی در حدود 822 متر مربع به طول 32 متر، عرض 24 متر و ارتفاع 5 متر به‌صورت حیاط مرکزی بنا شده است. ورودی خانه در جنوب شرقی قرار دارد که مشتمل بر راهرویی طویل و محوطه‌ای در کنار در ورودی خانه است. ورودی فاقد سردر تعریف شده است و تنها به فرم دری با قوس هلالی است که به هشتی منتظمی منتهی می‌شود.

در محوطه پیش ورودی فضایی مستطیلی جهت اسطبل تعبیه شده است. پس از هشتی راهروی کوتاهی فضای خارجی و داخلی را به یکدیگر متصل می‌کند. مجموعه فضاها در چهار جبهه حیاط مستطیلی  چیده شده‌اند. تالار چلیپایی ضلع جنوبی تنها فضای این جبهه است که توسط سردر به حیاط مشرف می‌شود.

ضلع شرقی شامل دو اتاق مربع شکل با پوشش تخت که راهرویی هم عرض اتاق‌ها  و هشتی نگینی کوچک میان راهرو دسترسی به اتاق‌ها را تعریف می‌کند.

خانه رخشا رامشه جرقویه ایوانی با قوس‌های هلالی سراسر جبهه غربی را در بر گرفته است. ضلع شمالی حیاط خانه رخشا رامشه جرقویه اتاقی به شکل سه دری است که دو راهرو در طرفین آن قرار گرفته است. اتاق با سقف اردی پوشیده شده است.

در بدنه غربی حیاط اصلی، حیاط دیگری وجود دارد که به‌عنوان حیاط خدمه و بهاربند خانه مورد استفاده است. علاوه بر دسترسی این حیاط از بخش اصلی دری مجزا در میانه ضلع شمالی فضای مربوطه را به معبر مجاور متصل می‌نماید.

rakkshahouse 3 - خانه رخشا رامشه جرقویه
rakkshahouse 1 - خانه رخشا رامشه جرقویه

مقالاب مرتبط

sadeghi house 2 - خانه صادقی اسفنداران جرقویه

خانه صادقی اسفنداران جرقویه

commentبدون دیدگاه
خانه صادقی اسفنداران جرقویه با مساحتی در حدود 1002 مترمربع و ابعاد 25*38 بخشی از یک مجموعه وسیع بوده که در حال حاضر به‌صورت خانه‌های مجزا (رخشاء و حسینی) می‌باشد. فضاهای شکل گرفته در خانه در دو جبهه  جنوب و غرب…
روستای اسفنداران

روستای اسفنداران

commentبدون دیدگاه
موقعیت جغرافیایی «روستایی اسفنداران واقع در منطقه جرقویه در میان مدارهای 16 ً و° 31 تا 28 ً و° 32 عرض شمالی و °51 وً 49 تا° 53 طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ جای گرفته است.» فاصله روستای اسفنداران با…
خانه سرهنگ ( موزه محمد آباد جرقویه)

خانه سرهنگ ( موزه محمد آباد)

commentبدون دیدگاه
خانه سرهنگ، این بنای تاریخی واقع در قلعه قدیمی شهر می باشد که به همت اداره کل میراث فرهنگی استان و همکاری شهرداری به موزه مردم شناسی محمد آباد جرقویه تبدیل شده است. خانه سرهنگ نیز مانند سایر ابنیه تاریخی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست