خانه رخشا رامشه جرقویه

خانه رخشا رامشه جرقویه با مساحتی در حدود 822 متر مربع به طول 32 متر، عرض 24 متر و ارتفاع 5 متر به‌صورت حیاط مرکزی بنا شده است. ورودی خانه در جنوب شرقی قرار دارد که مشتمل بر راهرویی طویل و محوطه‌ای در کنار در ورودی خانه است. ورودی فاقد سردر تعریف شده است و تنها به فرم دری با قوس هلالی است که به هشتی منتظمی منتهی می‌شود.

در محوطه پیش ورودی فضایی مستطیلی جهت اسطبل تعبیه شده است. پس از هشتی راهروی کوتاهی فضای خارجی و داخلی را به یکدیگر متصل می‌کند. مجموعه فضاها در چهار جبهه حیاط مستطیلی  چیده شده‌اند. تالار چلیپایی ضلع جنوبی تنها فضای این جبهه است که توسط سردر به حیاط مشرف می‌شود.

ضلع شرقی شامل دو اتاق مربع شکل با پوشش تخت که راهرویی هم عرض اتاق‌ها  و هشتی نگینی کوچک میان راهرو دسترسی به اتاق‌ها را تعریف می‌کند.

خانه رخشا رامشه جرقویه ایوانی با قوس‌های هلالی سراسر جبهه غربی را در بر گرفته است. ضلع شمالی حیاط خانه رخشا رامشه جرقویه اتاقی به شکل سه دری است که دو راهرو در طرفین آن قرار گرفته است. اتاق با سقف اردی پوشیده شده است.

در بدنه غربی حیاط اصلی، حیاط دیگری وجود دارد که به‌عنوان حیاط خدمه و بهاربند خانه مورد استفاده است. علاوه بر دسترسی این حیاط از بخش اصلی دری مجزا در میانه ضلع شمالی فضای مربوطه را به معبر مجاور متصل می‌نماید.

rakkshahouse 3 - خانه رخشا رامشه جرقویه
rakkshahouse 1 - خانه رخشا رامشه جرقویه

مقالاب مرتبط

دژ کوه ( دیزی کوه ) حسن‌آباد گرگویه

دژ کوه ( دیزی کوه ) حسن‌آباد گرگویه

commentبدون دیدگاه
دژ کوه حسن‌آباد بر بلندای گرگویه در زبان فارسی، در قدیم بیشتر واژه دز و دیز در معنی دژ رواج داشته است. این مورد در بسیاری از نام‌های جغرافیایی هم دیده می‌شود. چنان‌که دزفول (دز پل) به معنای پل قلعه…
آتشکده دستجرد

آتشکده دستجرد

commentبدون دیدگاه
چشمه‌ی دستجرد یکی از پر آب‌ترین و شگفت‌انگیزترین چشمه‌های کویر میانی ایران در شمال شهر حسن‌آباد است که بین روستای دستجرد و حسن‌آباد قرار دارد. این چشمه از زیر تپه‌ای صخره‌ای که بر فراز آن آتشکده‌ای  به نام آتشکده دستجرد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.