خانه ایلخانی رامشه جرقویه

خانه ایلخانی با مساحتی در حدود 500 مترمربع به طول 25 متر و به عرض 23  متر و به ارتفاع  5 متر به‌صورت حیاط مرکزی بنا شده است.

وردی بنا در ضلع شمالی به‌صورت سردری رفیع با قوس کلیل و یک طاق نما با قوس جناغی در کنار آن مشخص شده است. با توجه به تقارن در ابنیه سنتی طاق نمای دیگر خراب شده است. پس از سردر هشتی نگینی و راهرویی در جنوب هشتی ارتباط به فضای درونی را میسر می‌کند. فضاهای اصلی خانه در سه ضلع شرقی غربی و شمالی خانه سازمان‌دهی شده‌اند.

ضلع شمالی خانه مشتمل بر تالاری کشیده در راستای شرقی غربی و دو اتاق سه دری در طرفین است. در جلوی تالار ایوانی سرپوشیده در میان دو راه پله دسترسی به تالار قرار گرفته است. نکته قابل توجه در این ضلع خانه، ابعاد نامتعارف تالار و سه دری‌هاست.

در ضلع شرقی خانه دو اتاق سه دری با سقف مسطح قرار دارند که راهرویی در میان آن‌ها دسترسی به اتاق‌ها را میسر می‌کند. مضاف بر این دسترسی دو راهرویی دیگر در دو انتهای این جبهه دارای ورودی به اتاق‌ها است. ضلع غربی کاملاً متقارن ضلع شرقی هست با این تفاوت که پنجره‌های رو به حیاط مسدود و محدود به یک در میانی است. دسترسی به بام در این جبهه تعبیه شده است. ردیف طاق نماها در ضلع جنوبی جهت ایجاد تقارن با ضلع روبروست که از قوس‌های کلیل و جناغی در این طاق‌ها استفاده شده است.

ilkhani house 3 - خانه ایلخانی رامشه جرقویه
ilkhani house 1 - خانه ایلخانی رامشه جرقویه

مقالاب مرتبط

گیوه دوزی

گیوه دوزی جرقویه

commentبدون دیدگاه
گیوه نوعی کفش سنتی است که ساخت آن در این منطقه جرقویه رواج دارد. رویه آن معمولاً از قمشه، آباده، فسا و جهرم وارد می‌شود. مقدار کمی را نیز برخی از زنان شهرکرد و بروجن می‌بافند. تخت گیوه یا لاستیکی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.