خانه ایلخانی رامشه جرقویه

خانه ایلخانی با مساحتی در حدود 500 مترمربع به طول 25 متر و به عرض 23  متر و به ارتفاع  5 متر به‌صورت حیاط مرکزی بنا شده است.

وردی بنا در ضلع شمالی به‌صورت سردری رفیع با قوس کلیل و یک طاق نما با قوس جناغی در کنار آن مشخص شده است. با توجه به تقارن در ابنیه سنتی طاق نمای دیگر خراب شده است. پس از سردر هشتی نگینی و راهرویی در جنوب هشتی ارتباط به فضای درونی را میسر می‌کند. فضاهای اصلی خانه در سه ضلع شرقی غربی و شمالی خانه سازمان‌دهی شده‌اند.

ضلع شمالی خانه مشتمل بر تالاری کشیده در راستای شرقی غربی و دو اتاق سه دری در طرفین است. در جلوی تالار ایوانی سرپوشیده در میان دو راه پله دسترسی به تالار قرار گرفته است. نکته قابل توجه در این ضلع خانه، ابعاد نامتعارف تالار و سه دری‌هاست.

در ضلع شرقی خانه دو اتاق سه دری با سقف مسطح قرار دارند که راهرویی در میان آن‌ها دسترسی به اتاق‌ها را میسر می‌کند. مضاف بر این دسترسی دو راهرویی دیگر در دو انتهای این جبهه دارای ورودی به اتاق‌ها است. ضلع غربی کاملاً متقارن ضلع شرقی هست با این تفاوت که پنجره‌های رو به حیاط مسدود و محدود به یک در میانی است. دسترسی به بام در این جبهه تعبیه شده است. ردیف طاق نماها در ضلع جنوبی جهت ایجاد تقارن با ضلع روبروست که از قوس‌های کلیل و جناغی در این طاق‌ها استفاده شده است.

ilkhani house 3 - خانه ایلخانی رامشه جرقویه
ilkhani house 1 - خانه ایلخانی رامشه جرقویه

مقالاب مرتبط

چشمه دستجرد

چشمه دستجرد

commentبدون دیدگاه
چشمه دستجرد: وجود چند چشمه آب در دل بخش کویری جرقویه علیا از جاذبه‌های طبیعی منطقه به شمار می‌آید. چشمه دستجرد در بخش جرقویه علیا با آبدهی 80 لیتر در ثانیه و مجاورت آن با چند بنای تاریخی همواره مورد…
آتشکده دستجرد

آتشکده دستجرد

commentبدون دیدگاه
چشمه‌ی دستجرد یکی از پر آب‌ترین و شگفت‌انگیزترین چشمه‌های کویر میانی ایران در شمال شهر حسن‌آباد است که بین روستای دستجرد و حسن‌آباد قرار دارد. این چشمه از زیر تپه‌ای صخره‌ای که بر فراز آن آتشکده‌ای  به نام آتشکده دستجرد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.