خانه یاوری رامشه جرقویه

خانه یاوری رامشه جرقویه:
خانه یاوری با مساحتی در حدود ۹۶۰ مترمربع و به طول ۳۶ متر و به عرض ۲۸ متر و به ارتفاع ۶ متر به‌صورت حیاط مرکزی بنا گشته است. ورودی خانه در ضلع غربی که به‌صورت سردری مشخص‌شده به هشتی منتهی می‌شود و در کنار ورودی برج دیده‌بانی خانه با ارتفاع ۱۱ متر قرارگرفته است. برج به‌صورت ذوزنقه‌ای و با نمای آجری است که دریزه هایی با طرح اندازی لوزی زینت‌بخش آن است. پس از هشتی خانه دهلیز مربع شکلی عامل ارتباطی فضای خارج و داخل خانه است.

بخش‌های اصلی خانه در سه ضلع شمالی و غربی و جنوبی سازمان‌دهی شده‌اند. در ضلع شمالی خانه تالار چلیپایی و دو اتاق در طرفین آن قرارگرفته‌اند که توسط سردری­ها به حیاط خانه مشرف می‌شوند. ضلع جنوبی مجموع تابستان نشین خانه است که تالار کشیده آن در میان دو اتاق مربع شکل احاطه‌شده تالار ایوانی عریض در جلو واردشده است و فضا تغییر از درهای ورودی هیچ‌گونه ارتباطی با حیاط ندارند و جهت ایجاد تقارن در نما از طاق‌نماهای هلالی استفاده‌شده است.

ضلع غربی خانه یاوری مشتمل بر ردیف اتفاق‌هایی با ابعاد سه‌دری است که راهرویی ارتباطی در میان آن‌ها قرارگرفته علاوه بر این راهرو اتاق‌ها توسط لنگه دری در میانه ضلع به حیاط اشراف دارند ضلع شرقی فاقد فضای معماری است و تنها از جرز دهانه و طاق‌نما برای ایجاد تقارن استفاده‌شده است. بهاربند خانه در ورای این ضلع قرار دارد و از طریق راه تعبیه‌شده در هشتی می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد.

yavari house 1 - خانه یاوری رامشه جرقویه
yavari house 3 - خانه یاوری رامشه جرقویه
yavari house 6 - خانه یاوری رامشه جرقویه
yavari house 2 - خانه یاوری رامشه جرقویه
yavari house 4 - خانه یاوری رامشه جرقویه
yavari house 7 - خانه یاوری رامشه جرقویه
yavari house 5 - خانه یاوری رامشه جرقویه

مقالاب مرتبط

آتشکده دستجرد

آتشکده دستجرد

commentبدون دیدگاه
چشمه‌ی دستجرد یکی از پر آب‌ترین و شگفت‌انگیزترین چشمه‌های کویر میانی ایران در شمال شهر حسن‌آباد است که بین روستای دستجرد و حسن‌آباد قرار دارد. این چشمه از زیر تپه‌ای صخره‌ای که بر فراز آن آتشکده‌ای  به نام آتشکده دستجرد…
sadeghi house 2 - خانه صادقی اسفنداران جرقویه

خانه صادقی اسفنداران جرقویه

commentبدون دیدگاه
خانه صادقی اسفنداران جرقویه با مساحتی در حدود 1002 مترمربع و ابعاد 25*38 بخشی از یک مجموعه وسیع بوده که در حال حاضر به‌صورت خانه‌های مجزا (رخشاء و حسینی) می‌باشد. فضاهای شکل گرفته در خانه در دو جبهه  جنوب و غرب…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست