مسجد زعفرانی کوهپایه

مشخصات مسجد زعفرانی کوهپایه:

ساختمان مسجد زعفرانی  بسیار کوچک بوده و تنها شامل یک راهروی ورودی در سمت جنوب، دو اتاق کوچک در بالای راهروی ورودی و روی سقف یکی از دکان‌های کاروانسرای مجاور و فضای اصلی مسجد که اتاقی با ابعاد ۱۰*۴ متر و ارتفاع داخلی ۶ متر می‌باشد. سقف مسجد به‌صورت طاق و چشمه بوده که پوشش گنبدی دارای خیز کم است. ورودی پلکان نیم طبقه بالا از درون راهرو ورودی می‌باشد.

همچنین آثاری از یک گشودگی در میان راهرو به‌طرف حیاط کاروانسرای مجاور می‌باشد که بسته شده است نورگیری مسجد از پنجره‌های مشبک اجری در جبهه‌های مختلف صورت می‌پذیرد. مصالح به کار رفته در بنا عمدتاً آجر است. گویی این مسجد نیز هم‌زمان با بنای کاروانسرا ساخته شده و جزئی از آن می‌باشد که این موضوع را می‌توان از مطالب موجود در وقف نامه، معماری دو بنا، مکمل بودن نقش پلان دو بنا و همچنین گشودگی موجود میان دو بنا – که اکنون گرفته شده است دانست.

masjed zafarini 4 - مسجد زعفرانی کوهپایه
masjed zafarini 1 - مسجد زعفرانی کوهپایه
masjed zafarini 3 - مسجد زعفرانی کوهپایه
masjed zafarini 2 - مسجد زعفرانی کوهپایه

مقالاب مرتبط

todeshk guest house 2 - اقامتگاه سنتی تودشک

اقامتگاه سنتی تودشک

commentبدون دیدگاه
اقامتگاه سنتی تودشک: اقامتگاه تودشک واقع در شهر تاریخی تودشک بین نائین و اصفهان هست با مدیریت آقای محمد جلالی فاصله شهر تودشک تا شهر تاریخی ورزنه و کویر گاوخونی 57 کیلومتر هست.
خانه نهنگی تودشک

خانه نهنگی تودشک

commentبدون دیدگاه
مشخصات بنا: خانه نهنگی تودشک مانند اکثر خانه‌های سنتی ایران درون‌گرا و دارای حیاط مرکزی بوده که چهار طرف آن را اتاق‌های سه در و پنج دری تودرتو احاطه کرده است.بغیر از حیاط مرکزی، خانه دارای یک حیاط دیگر نیز…
روستای جشوقان

روستای جشوقان

commentبدون دیدگاه
روستای جشوقان: جشوقان روستایی در مختصات جغرافیائی ۳۲ درجه و ۴۱ دقیقه و ۲۹٫۵۷ ثانیه شمالی و ۵۲ درجه و ۴۳ دقیقه و ۴۹٫۸۳ درجه شرقی در فاصله ۹۰ کیلومتری از مرکز استان اصفهان و ۵۰ کیلومتری شهر ورزنه  قرار…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست