امامزاده شاه زین‌العابدین ورزنه

در ۲ کیلومتری شرق ورزنه امامزاده شاه زین‌العابدین مدفون‌شده است.  براثر شجره‌نامه‌ای که در این امامزاده نگه‌داری می‌شود نسبت این امامزاده به ترتیب صفحه بعد به امام جعفر صادق می‌رسد: «زین‌العابدین ابن علی بن محمد بن احمد بن عیسی بن علی العزیز ابن جعفر صادق (ع)»

این امامزاده دارای ۲ نوع ساختمان هست:

  • ساختمان گنبدی و دایره مانندی که ضریح در گوشه شمال شرقی آن قرارگرفته است و به خاطر قدمت تاریخی آن زیر نظر سازمان میراث فرهنگی کشور قرارگرفته است.

  • ساختمان جدید آنکه ایوان‌ها و رواق‌ها را شامل می‌شود. آغاز بنای این ساختمان مربوط به سال ۱۳۶۱٫ه ش می‌باشد. اما به‌طورکلی اداره امامزاده شاه زین‌العابدین ورزنه زیر نظر سازمان اوقاف و امور خیریه کشور می‌باشد.

emamzadeh varzaneh 2 - امامزاده شاه زین‌العابدین ورزنه
emamzadeh varzaneh 4 - امامزاده شاه زین‌العابدین ورزنه
emamzadeh varzaneh 1 - امامزاده شاه زین‌العابدین ورزنه
emamzadeh varzaneh 3 - امامزاده شاه زین‌العابدین ورزنه

مقالاب مرتبط

سفره بافی ورزنه

کار بافی ورزنه

commentبدون دیدگاه
بافت پارچه به‌صورت سنتی در ایران دارای سابقه‌ای بسیار طولانی است. این صنعت در ورزنه که مواد اولیه آن با کشت پنبه به راحتی در دسترس بوده رواج و رونق قابل‌توجهی داشته است. در طول زمان به‌تناسب کاربرد آن اسمش…
کاروان سرای شاه عباسی ورزنه

رباط شاه عباسی ورزنه

commentبدون دیدگاه
رباط شاه عباسی ورزنه  یکی از یادگارهای عهد صفوی به شمار می‌رود که دارای پلانی دو ایوانی است. این رباط با مساحت حدود 900 مترمربع بخش غرب حصار شهر ورزنه و در کنار دروازه دیزی قرار دارد. رباط شاه عباسی…
اقامتگاه بومگردی چاپاکر ورزنه

اقامتگاه سنتی چاپاکر

commentبدون دیدگاه
اقامتگاه سنتی چاپاکر در شهر تاریخی ورزنه و محله چاپاکر و نزدیک برج کبوتر خانه ورزنه واقع می باشد. این خانه دوره پهلوی توسط آقای رضا خلیلی ورزنه مرمت و پذیرای علاقه‌مندان به طبیعت کویر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.