خانه غفوری ورزنه

با توجه به مشخصات خانه غفوری ورزنه و تحقیقات محلی و سبک معماری قدمتی 200 ساله (اواخر دوره قاجار) برای بنا تعیین می‌گردد.

خانه غفوری با مساحتی در حدود 1300 متر مربع بنا شده است. فضاها در چهار جبهه حیاط مستطیل شکل خانه و در یک اشکوب چیده شده‌اند. ورودی خانه در گوشه ضلع جنوب غربی واقع شده و شامل هشتی است که توسط راهرویی طویل به گوشه ضلع غربی متصل می‌شود. جبهه زمستان نشین در شمال حیاط جای دارد و مشتمل بر تالار مستطیلی و دو اتاق در طرفین است.

بخش تابستان نشین خانه در ضلع جنوبی شامل تالار چلیپا شکل و دو اتاق سه دری طرفین آن است. ارتفاع در این قسمت بیشتر از سایر قسمت‌های بنا بوده و در حدود 4/6 متر هست. پوشش سقف‌ها به صورت طاق و چشمه بوده و برای خنک کردن فضا در تابستان در شاه نشین یک بادگیر تعبیه شده است.

دسترسی به تالار از طریق دو راهرو در طرفین تالار میسر می‌گردد. جبهه شرقی خانه مشتمل بر تالار چلیپایی شکل و دو اتاق سه دری است که به ایوانی به عمق دو متر مشرف می‌شوند. راهرویی تعبیه شده در طرفین سه دری‌ها به مطبخ و بخش سرویس دهی خانه منتهی می‌گردد. جبهه غربی شامل سه اتاق سه دری متشابه که به‌صورت متوالی کنار یکدیگر چیده شده‌اند هست.

در سال‌های اخیر سرویس بهداشتی خانه غفوری ورزنه که در گوشه شمال غربی حیاط قرار داشته است تخریب شده است. به‌علاوه به قسمت‌هایی و پنجره‌های بنا آسیب جدی وارد شده است. همچنین به علت عدم وجود عایق رطوبتی مناسب، به قسمت‌هایی از سقف‌ها آسیب جدی وارد شده است. سقف اتاق میانی جبهه شرقی فرو ریخته است. بعلاوه پوشش سقف مطبخ نیاز به بازسازی دارد. همچنین هره های بام کاملاً از بین رفته‌اند.

Ghafoori Varzanehs house 2 - خانه غفوری ورزنه
Ghafoori Varzanehs house 1 - خانه غفوری ورزنه

مقالاب مرتبط

مراسم زار قورتان

مراسم زار قورتان

commentبدون دیدگاه
سال‌های سال است که ماه محرم مردم ایران برای امام حسین (ع) مراسم عزاداری برپا می‌کنند. در نقاط مختلف ایران در هر شهر و روستایی مردم سیاه می‌پوشند و هر کدام مراسم خاص خود را دارند. به هر سو که…
گاو چاه

گاوچاه

commentبدون دیدگاه
انسان از گذشته دور و از زمانی که به کشاورزی مشغول شد یا در کنار چشمه و یا در کنار رودخانه به فکر استفاده و مهار آب افتاد. چشمه‌ها به لحاظ اینکه در سطح زمین جریان داشت تنها زحمت هدایت…
مسجد جامع کفران

مسجد جامع کفران

commentبدون دیدگاه
مشخصات بنا: مسجد جامع کفران با مساحتی در حدود 860 مترمربع ساخته شده است. این بنا تحت تأثیر مساجد دوران خود به صورت چهار ایوانی ایجاد شده است. قسمت اصلی مسجد جامع کفران که شامل گنبد خانه و فضاهای جانبی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست