خانه غفوری ورزنه

با توجه به مشخصات خانه غفوری ورزنه و تحقیقات محلی و سبک معماری قدمتی 200 ساله (اواخر دوره قاجار) برای بنا تعیین می‌گردد.

خانه غفوری با مساحتی در حدود 1300 متر مربع بنا شده است. فضاها در چهار جبهه حیاط مستطیل شکل خانه و در یک اشکوب چیده شده‌اند. ورودی خانه در گوشه ضلع جنوب غربی واقع شده و شامل هشتی است که توسط راهرویی طویل به گوشه ضلع غربی متصل می‌شود. جبهه زمستان نشین در شمال حیاط جای دارد و مشتمل بر تالار مستطیلی و دو اتاق در طرفین است.

بخش تابستان نشین خانه در ضلع جنوبی شامل تالار چلیپا شکل و دو اتاق سه دری طرفین آن است. ارتفاع در این قسمت بیشتر از سایر قسمت‌های بنا بوده و در حدود 4/6 متر هست. پوشش سقف‌ها به صورت طاق و چشمه بوده و برای خنک کردن فضا در تابستان در شاه نشین یک بادگیر تعبیه شده است.

دسترسی به تالار از طریق دو راهرو در طرفین تالار میسر می‌گردد. جبهه شرقی خانه مشتمل بر تالار چلیپایی شکل و دو اتاق سه دری است که به ایوانی به عمق دو متر مشرف می‌شوند. راهرویی تعبیه شده در طرفین سه دری‌ها به مطبخ و بخش سرویس دهی خانه منتهی می‌گردد. جبهه غربی شامل سه اتاق سه دری متشابه که به‌صورت متوالی کنار یکدیگر چیده شده‌اند هست.

در سال‌های اخیر سرویس بهداشتی خانه غفوری ورزنه که در گوشه شمال غربی حیاط قرار داشته است تخریب شده است. به‌علاوه به قسمت‌هایی و پنجره‌های بنا آسیب جدی وارد شده است. همچنین به علت عدم وجود عایق رطوبتی مناسب، به قسمت‌هایی از سقف‌ها آسیب جدی وارد شده است. سقف اتاق میانی جبهه شرقی فرو ریخته است. بعلاوه پوشش سقف مطبخ نیاز به بازسازی دارد. همچنین هره های بام کاملاً از بین رفته‌اند.

Ghafoori Varzanehs house 2 - خانه غفوری ورزنه
Ghafoori Varzanehs house 1 - خانه غفوری ورزنه

مقالاب مرتبط

گاو چاه

گاوچاه

commentبدون دیدگاه
انسان از گذشته دور و از زمانی که به کشاورزی مشغول شد یا در کنار چشمه و یا در کنار رودخانه به فکر استفاده و مهار آب افتاد. چشمه‌ها به لحاظ اینکه در سطح زمین جریان داشت تنها زحمت هدایت…
DESERT - تپه های ماسه ای شهر ورزنه

تپه های ماسه ای شهر ورزنه

commentبدون دیدگاه
کویر ورزنه در دسترس ترین کویر به شهر اصفهان است.  فاصله ماسه‌زار تا اصفهان ۱۱۰ کیلومتر است. در یک سفر یک‌روزه می‌توان از این منطقه دیدار کرد. وسعت تلماسه‌ها بالغ‌بر ۱۷ هزار هکتار است و انواع اشکال حاصل فرسایش باد…
قلعه قورتان

قلعه قورتان

commentبدون دیدگاه
روستای قورتان مرکز دهستان گاوخونی در فاصلهٔ حدود 110 کیلومتری شرق اصفهان واقع شده است. فاصلهٔ این روستا تا شهر ورزنه (مرکز بخش بن رود) حدود 12 کیلومتر هست. ارتفاع آن 1480 متر از سطح دریاست و جمعیت آن بالغ…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.