خانه علیرضا قرهی

مشخصات خانه علیرضا قرهی:

با توجه به سبک معماری، خانه علیرخانه علیرضا قرهیضا قرهی مربوط به دوره قاجار می‌باشد. این خانه دارای پلان حیاط مربع شکل است و فضاهای مختلف در چهار جبهه آن شکل گرفته‌اند. دسترسی خانه به فضای خارج بافت روستا از طریق یک ورودی صورت می‌گیرد که در ابتدای آن سر در با قوس هلالی قرار گرفته است. بعد از سر در هشتی با پلان هشت کامل و نمای طاق گنبدی قرار دارد نورگیری در قسمت شمسه نور آن را تأمین می‌کند. در چهار طرف هشتی چهار صفه با قوس جناغی و چهار در وجود دارد.

درهای غربی و شرقی به انبارها راه دارند و در ضلع جنوبی ورودی هشتی است که از میانه ضلع شمالی توسط یک راهرو با پیچ ۹۰ درجه به حیاط خانه دسترسی می‌یابد. حیاط خانه سه صفه است و در هر سه ضلع اتاق‌هایی در طرفین سر پوشیده ها قرار گرفته‌اند. سر پوشیده های جبهه شرقی و غربی طاق کلیل دارند و در دو طرف آن‌ها سه دری‌هایی واقع شده‌اند که در حال حاضر و با دخل و تصرفاتی که در آن به وجود آمده است به‌صورت یک در، در قسمت میانی و دو پنجره در طرفین در آمده‌اند.

در جبهه شمالی خانه علیرضا قرهی یک سه دری در قسمت میانی و دو ایوان با سقف طاق و تویزه و نمایی شامل جرز و دهانه با قوس جناغی در طرفین واقع شده است پوشش اتاق‌ها در این جبهه طاق و تویزه است. طاقچه و طاقچه بلند و تزیینات شیر و شکر در این طاق‌ها به چشم می‌خورد. سه دری میانی این ضلع حوض‌خانه است با پوشش طاق و چشمه که از طریق دو در طرفین به قسمت‌های کناری دسترسی می‌یابد. در جبهه غربی بیشترین دخل و تصرفات به چشم می‌خورد و درها به‌صورت آهنی درآمده‌اند اما پنجره‌های گچ‌بری شده بسیار زیبا با طرح و نقوش ظریفی در این ضلع وجود دارد که نور فضاهای مختلف را تنظیم می‌کند. در جبهه جنوبی، ایوان تقریباً تخریب شده است و قسمت سر پوشیده پوشش طاق و تویزه دارد.

دسترسی به برج مدور از طریق راهرویی با سقف طاق آهنگ در گوشه شمال غربی حیاط صورت می‌گیرد و راه پله بسیار باریک و پیچ در پیچ دسترسی به بالای برج را میسر می‌سازد. در میانه راه پله اتاقکی جهت استراحت نگهبانان در نظر گرفته شده است. فضای بالای برج کنگره دار است و سوراخ‌هایی جهت دیده بانی و تکیه دادن لوله تفنگ برای شلیک در بدنه بالایی آن تعبیه شده است.

ali reza gharai house 1 - خانه علیرضا قرهی
ali reza gharai house 2 - خانه علیرضا قرهی
ali reza gharai house 3 - خانه علیرضا قرهی
ali reza gharai house 4 - خانه علیرضا قرهی

مقالاب مرتبط

روستای قهی

روستای قهی

commentبدون دیدگاه
روستای قهی روستای قهی در بخش جلگه از توابع شهرستان اصفهان واقع شده است. این روستا در ۷ کیلومتری غرب شهر هرند، مرکز بخش جلگه واقع شده است. این روستا در منطقه‌ای جلگه‌ای قرار دارد به‌طوری که در 40 کیلومتری…
خانه رزمجو قهی

خانه رزمجو

commentبدون دیدگاه
مشخصات بنا: خانه رزمجو متشکل از بیرونی و اندرونی و در یک اشکوب بناشده است. بخش بیرونی خانه با حیاط مربع شکل دارای فضاهایی در جبهه شمال و شرق می‌باشد. بناهای جبهه شمالی تالاری است با شاه‌نشین و دو تاق…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.