جرقویه علیا

مسجد آدینه دستجرد حسن آباد

مسجد آدینه دستجرد حسن آباد

مسجد آدینه دسجرد در محله کوچه امیر واقع است و مساحتی بالغ‌بر ۶۰۰ مترمربع را شامل می‌شود. ورودی بنا در ضلع شمالی روبروی تابستان خانه قرار دارد که پس از ورود به یک هشتی با یک چرخش ۹۰ درجه به حیات مسجد وارد می‌شود.

در ضلع جنوبی مسجد آدینه دسجرد حسن آباد یک ایوان بلند وجود دارد که به فضای گنبد خانه منتهی می‌شود. همچنین  محرابی نیز دیده می‌شود که سقف آن دارای تزیینات مقرنس‌کاری ساده‌ای است.

در ضلع شرقی فضای گنبد خانه شبستان تابستانه قرار دارد که سه دهانه با پوشش طاق و تویزه را شامل می‌شود. در ضلع غربی فضای گنبد خانه نیز شبستان زمستانه قرار دارد که نسبت به حیات مسجد پا یینتر است ورود به زمستان خانه با سه درب امکان‌پذیر است. یکی از خارج مسجد وارد می‌شود که در ضلع شمالی قرار دارد. دو درب دیگر در ضلع غربی مسجد واقع است که ورود از داخل حیاط و از گنبد خانه را امکان‌پذیر می‌سازد.

در ضلع شمالی مسجد آدینه دسجرد حسن آباد علاوه بر راهرو ۲ صفِ قرار دارد که یکی دارای اتاقک کوچکی است در ساخت مسجد از مصالح خشت و آجر استفاده‌شده است و به نظر می‌رسد مربوط به دوره صفویه باشد که در دوره قاجار مورد مرمت قرارگرفته است./

احمد شهباز ورزنه

masjed jame dastjerd 2 - مسجد آدینه دستجرد حسن آباد
masjed jame dastjerd 1 - مسجد آدینه دستجرد حسن آباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *