خانه امین اله قرهی

مشخصات خانه امین اله قرهی:

با توجه به شواهد تاریخی و سبک معماری، این بنا مربوط به دوره قاجار می‌باشد و مالک آن آقای امین اله قرهی می‌باشد که از قرار، مدتی کد خدای روستا بوده است.

خانه امین اله قرهی  به‌صورت حیاط مرکزی و در یک اشکوب بنا شده است و شاخه هایی از قنات روستا از داخل این خانه عبور می‌کند. فضاهای مختلف معماری در سه جبهه این بنا شکل گرفته‌اند. سردر ساده با قوس  و تاج هلالی شکل بدون تزیین در ابتدای ورودی قرار دارد. بعد از سر در ورودی مستطیل شکل با طاق کلیل وجود دارد که در دو طرف آن چهار طاقچه بلند جهت استراحت و توقف افراد متفرقه در مواقعی که به داخل خانه دعوت نمی‌شده‌اند، تعبیه شده است.

همچنین دو در ابتدای ورودی دسترسی به طویله و فضاهای جبهه شرقی را میسر می‌سازد. نور گیر چند ضلعی بزرگی نیز در وسط طاق کلیل نور هشتی را تأمین می‌کند. هشتی از طریق راهروی شیب داری با پوششش طاق و چشمه به حیاط راه می‌یابد. حیاط مستطیل شکل خانه در سه جبهه ساخت دارد و دسترسی به آب قناتی که از وسط حیاط می‌گذرد توسط سه پله به بخش میانی که حدود یک متر پایین‌تر است امکان پذیر است.

تمام اتاق‌ها در سه جبهه دارای قوس  هلالی هستند در جبهه شرقی یک ایوان با طاق کلیل و جود دارد و فضاهایی شامل اتاق‌ها، انبار و مطبخ در این ضلع واقع شده‌اند. در گوشه جنوب شرقی راهرویی با سقف طاق آهنگ وجود دارد که توسط دری به یک انبار متصل می‌شود. جبهه غربی قرینه جبهه شرقی است.

یعنی ایوان و اتاق‌هایی با سقف کلیل و راهرویی در میانه ضلع که این قسمت را به باربند متصل می‌کرده است و در حال حاضر انتهای آن مسدود و قسمت پشتی به فروش رسیده است. در جبهه شمالی سه دری هایی با پوشش طاق و چشمه وجود دارد که همگی دارای طاق و طاقچه بلند هستند و نمای بیرونی آن‌ها به صورت قوس هلالی است. در جبهه جنوبی فضایی وجود ندارد و این جبهه از جهت تقارن با دیگر قسمت‌های بنا به صورت جرز و دهانه با قوس کلیل نما سازی شده است. پوشش نما به صورت کاه‌گل است غیر از ایوان جبهه شرقی که پوششش گچ اندود شده است. از اره ها در قسمت حیاط و هشتی به شیوه خفته راسته آجرکاری شده است.

Aminullah Qaraee 3 - خانه امین اله قرهی
Aminullah Qaraee 2 - خانه امین اله قرهی
Aminullah Qaraee 1 - خانه امین اله قرهی

مقالاب مرتبط

قلعه خان آباد

قلعه خان آباد

commentبدون دیدگاه
مشخصات قلعه خان آباد: با توجه به سبک و شیوه معماری، ساخت قلعه خان آباد مربوط به دوره قاجار است. قلعه خان آباد در یک طبقه با مساحت تقریبی ۳۰۰۰ متر مربع ساخته شده است. ورودی این قلعه در جبهه…
مسجد امام هرند

مسجد امام هرند

commentبدون دیدگاه
مشخصات مسجد جامع هرند: این بنا به‌منظور برگزاری نماز جمعه در کنار خانه امام جمعه هرند ساخته شده و در حقیقت بعد از مسجد جامع اصلی و قدیمی هرند دومین مسجد جامع شهر هرند بوده است. این مسجد دارای دو…
پل تاریخی شهر اژیه

پل تاریخی اژیه

commentبدون دیدگاه
پل تاریخی اژیه در شهر اژیه از توابع دهستان رودشت و 70 کیلومتری شرق اصفهان در سر راه ورزنه، بر روی رودخانه زاینده‌رود قرار گرفته و احتمال دارد بنای اولیه آن مربوط به دوره صفویه باشد که در دوره اخیر…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست