خانه صادقی اسفنداران جرقویه

خانه صادقی اسفنداران جرقویه با مساحتی در حدود 1002 مترمربع و ابعاد 25*38 بخشی از یک مجموعه وسیع بوده که در حال حاضر به‌صورت خانه‌های مجزا (رخشاء و حسینی) می‌باشد.

فضاهای شکل گرفته در خانه در دو جبهه  جنوب و غرب حیاط مستطیلی است. ورودی خانه صادقی در میانه ضلع شرقی و متشکل از دهلیزی وسیع با سقف طاق و تویزه است که احتمالاً این دهلیز اتاقی در این جبهه بود که پس از تفکیک به‌صورت ورودی مورد استفاده قرار گرفته است.

ورودی اصلی خانه در گوشه جنوب غربی شامل سردری ساده با قوس دسته زنبیلی است که توسط راهرویی طویل به حیاط خانه متصل است. به غیر از این دو ورودی گشودگی در میانه ضلع غربی ارتباط فضای خارجی و داخلی را میسر می‌کند.

تالار و شاه نشین ضلع جنوبی دو اتاق مربع شکل در طرفین دارد که تالار توسط چهار لنگه در و اتاق‌ها توسط سردر به حیاط اشراف دارد. فضایی مستطیلی و کوچک در جنوب اتاق‌ها به‌عنوان پس اتاق‌ها جای گرفته نیز دهلیزهای مربع شکل کوچکی در طرفین تالار است که دهلیز شرقی به‌صورت صندوقخانه و دهلیز غربی به‌صورت رابط تالار و اتاقی در منتهی الیِ جنوبی عمل می‌کند.

در گوشه جنوب شرقی خانه صادقی اسفنداران جرقویه مجموعه حوض خانه‌ای با پوشش متفاوت قرار گرفته که با سقف عرقچین، گوشه بندی نورگیری هشت ضلعی بر فراز خود دارد. اتاق ضلع غربی و ایوان عریض جلوی آن از دیگر فضاهای این خانه است. ایوان دارای دو ستون چوبی با تزئینات گچ‌بری است. باغی با ابعاد 24 *16 کلیه ضلع شمالی خانه را در برگرفته است.

sadeghi house 1 - خانه صادقی اسفنداران جرقویه
sadeghi house 2 - خانه صادقی اسفنداران جرقویه

مقالاب مرتبط

روستای مالواجرد

روستای مالواجرد

commentبدون دیدگاه
روستای مالواجرد: روستای مالواجرد در ۱۲۹ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان و 12 کیلومتری حسن آباد جرقویه قرار گرفته است و آب و هوای کویری و معتدل و خشک دارد. کوه‌های دملاح، کوتوره و سفید در شمال آبادی است و دریاچه…
دژ کوه ( دیزی کوه ) حسن‌آباد گرگویه

دژ کوه ( دیزی کوه ) حسن‌آباد گرگویه

commentبدون دیدگاه
دژ کوه حسن‌آباد بر بلندای گرگویه در زبان فارسی، در قدیم بیشتر واژه دز و دیز در معنی دژ رواج داشته است. این مورد در بسیاری از نام‌های جغرافیایی هم دیده می‌شود. چنان‌که دزفول (دز پل) به معنای پل قلعه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.