خانه صادقی اسفنداران جرقویه

خانه صادقی اسفنداران جرقویه با مساحتی در حدود 1002 مترمربع و ابعاد 25*38 بخشی از یک مجموعه وسیع بوده که در حال حاضر به‌صورت خانه‌های مجزا (رخشاء و حسینی) می‌باشد.

فضاهای شکل گرفته در خانه در دو جبهه  جنوب و غرب حیاط مستطیلی است. ورودی خانه صادقی در میانه ضلع شرقی و متشکل از دهلیزی وسیع با سقف طاق و تویزه است که احتمالاً این دهلیز اتاقی در این جبهه بود که پس از تفکیک به‌صورت ورودی مورد استفاده قرار گرفته است.

ورودی اصلی خانه در گوشه جنوب غربی شامل سردری ساده با قوس دسته زنبیلی است که توسط راهرویی طویل به حیاط خانه متصل است. به غیر از این دو ورودی گشودگی در میانه ضلع غربی ارتباط فضای خارجی و داخلی را میسر می‌کند.

تالار و شاه نشین ضلع جنوبی دو اتاق مربع شکل در طرفین دارد که تالار توسط چهار لنگه در و اتاق‌ها توسط سردر به حیاط اشراف دارد. فضایی مستطیلی و کوچک در جنوب اتاق‌ها به‌عنوان پس اتاق‌ها جای گرفته نیز دهلیزهای مربع شکل کوچکی در طرفین تالار است که دهلیز شرقی به‌صورت صندوقخانه و دهلیز غربی به‌صورت رابط تالار و اتاقی در منتهی الیِ جنوبی عمل می‌کند.

در گوشه جنوب شرقی خانه صادقی اسفنداران جرقویه مجموعه حوض خانه‌ای با پوشش متفاوت قرار گرفته که با سقف عرقچین، گوشه بندی نورگیری هشت ضلعی بر فراز خود دارد. اتاق ضلع غربی و ایوان عریض جلوی آن از دیگر فضاهای این خانه است. ایوان دارای دو ستون چوبی با تزئینات گچ‌بری است. باغی با ابعاد 24 *16 کلیه ضلع شمالی خانه را در برگرفته است.

sadeghi house 1 - خانه صادقی اسفنداران جرقویه
sadeghi house 2 - خانه صادقی اسفنداران جرقویه

مقالاب مرتبط

خانه سرهنگ ( موزه محمد آباد جرقویه)

خانه سرهنگ ( موزه محمد آباد)

commentبدون دیدگاه
خانه سرهنگ، این بنای تاریخی واقع در قلعه قدیمی شهر می باشد که به همت اداره کل میراث فرهنگی استان و همکاری شهرداری به موزه مردم شناسی محمد آباد جرقویه تبدیل شده است. خانه سرهنگ نیز مانند سایر ابنیه تاریخی…
تخت سرخ  از جزیره‌ای در دریای گاوخونی تا تختی در دشت جن

تخت سرخ  از جزیره‌ای در دریای گاوخونی تا تختی در دشت جن

commentبدون دیدگاه
تخت سرخ:تخت سرخ در ۴۵ کیلومتری روستای حارث‌آباد از بخش جرقویه علیا قرار دارد که از دور به‌صورت یک خط صاف که نسبت به اطرافش بلندتر است به نظر می‌رسد. این خط از شمال دریاچه گاوخونی یعنی کنار کوه سیاه…
روستای اسفنداران

روستای اسفنداران

commentبدون دیدگاه
موقعیت جغرافیایی «روستایی اسفنداران واقع در منطقه جرقویه در میان مدارهای 16 ً و° 31 تا 28 ً و° 32 عرض شمالی و °51 وً 49 تا° 53 طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ جای گرفته است.»فاصله روستای اسفنداران با مرکز…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست