بخش مرکزی

مسجد و منار گار

مسجد و منار گار

منار گار در پشت مسجد جامع قدیمی روستای «گار» در براآن جنوبی قرار دارد. دهکده گار که امروزه دولت نام «جار» را برای آن در نظر گرفته است در 22 کیلومتری شرق اصفهان (در مسیر جرقویه) قرار دارد. از این مسجد فقط خرابه‌هایی از سردر ایوان و دیواره محراب و کتیبه‌ای گچی در آن و چند پی باقی مانده است.  منار گار متشکل از سه قسمت است:

1- پایه سنگی منار که در پایین چهار ضلعی مربع است و در بالا هشت ضلعی می‌شود. به ارتفاع حدود 2/1 متر و سطح قاعده در حدود 5 متر

2- قاعده هشت ضلعی آجری که 8/4 متر ارتفاع دارد. و هر ضلع در حدود 2 متر است. در ارتفاع یک متری روی این منشور در دو سمت شرقی و غربی دو در ورودی قرار دارد. کتیبه‌ای به خط کوفی آجری برجسته در قسمت بالای قاعده هشت ضلعی در جهت پشت به قبله قرار دارد.

3- بدنه منار به صورت یک استوانه آجری. قطر دایره منار در پایین 5/5 و در بالا 7/4 متر است. در دور تا دور بدنه این استوانه تعداد زیادی کلمه مبارک «الله» به خط کوفی بنایی بصورت لوزی شکل قرار دارد.

بلندی منار حدود 21 متر هست. در حدود 60  پله دارد که ارتفاع هر پله چهار ردیف خشت است. یکی از ویژگی‌های این منار داشتن دو در ورودی است که از هر یک از این درهای یک مسیر به سمت بالا می‌رود.

7 دهنه پنجره در هر مسیر وجود دارد. و یک پنجره بزرگ به ارتفاع بیش از یک متر رو به سمت قبله در مسیر ورودی شرقی است که حدود 9 پله از بام منار پایین‌تر است.

این منار با خشت‌های 25*25 سانتیمتر ساخته شده است. ضخامت جرز دیواره 5/3 خشت و عرض پله‌ها در حدود 3 خشت هست. بنا بر نوشته روی کتیبه این منار در سال 515 ق به‌وسیله یکی از شخصیت‌های محلی به نام ابوالقاسم ابن احمد (که در کتیبه سید الروسا) نامیده شده ایجاد شده است.

فاصله منار تا دیواره سردر مسجد نزدیک به 30 قدم است.

masjed gar 1 - مسجد و منار گار
masjed gar 3 - مسجد و منار گار
masjed gar 2 - مسجد و منار گار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *