بخش کوهپایه, روستای جشوقان, روستای های تاریخی

روستای جشوقان

روستای جشوقان

روستای جشوقان:
جشوقان روستایی در مختصات جغرافیائی ۳۲ درجه و ۴۱ دقیقه و ۲۹٫۵۷ ثانیه شمالی و ۵۲ درجه و ۴۳ دقیقه و ۴۹٫۸۳ درجه شرقی در فاصله ۹۰ کیلومتری از مرکز استان اصفهان و ۵۰ کیلومتری شهر ورزنه  قرار دارد. این روستا در ۵ کیلومتری از محور تودشکچویه در نزدیکی اتوبان اصفهان، نائین قرار دارد.

روستای جشوقاناز آثار تاریخی خوبی برخوردار می‌باشد. مسجد دلاور یکی از بناهای تاریخی این روستا می‌باشد. مسجدی مشتمل بر یک ایوان و ۳ شبستان که از لوح سنگ‌نوشته نصب‌شده بر سر در آن می‌توان به قدمت صفویه آن پی برد. این روستا سکنه‌ای در حدود ۱۰۰۰ نفر دارد که شیعه و فارسی‌زبان هستند. گویش محلی ساکنان روستا ریشه‌ای از زبان پهلوی دارد. آب آن از قنات و کسب‌وکار ساکنان کشاورزی یا رنگرزی است. آب‌وهوای کوهستانی و معتدل دارد و در بین کوه‌ها محصورشده است.

در این کوه‌ها آثاری از زندگی غارنشینی به چشم می‌خورد که خود گویای قدمت دیرینه این روستا می‌باشد. روستای جشوقان حمام قدیمی از نوع خزینه‌ای دارد. مقبره آیت اله میر جلال الدین امیر در قبرستان این روستا قرار دارد. فامیلی‌های موجود در این روستا (شجاعی، بنی طباء، اعرابی، شاه میرزائی، غفوری، عامری، قمشه‌ای، شریفی، امینی، اکبری، مطیعی، فصیحی و مردانی) است. آیت‌الله میر جلال الدین امیر از بزرگان مذهبی و اجتماعی این روستا بوده که از اجداد آیت‌الله بروجردی می‌باشد.

goshvaghan 1 - روستای جشوقان
goshvaghan 2 - روستای جشوقان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *