بخش کوهپایه, شهر کوهپایه

امامزاده قاسم کوهپایه

امامزاده قاسم کوهپایه

مشخصات بنا امامزاده قاسم کوهپایه:

مجموعه امامزاده شامل صحن، مقبره، بازارچه و عمارت اطراف حرم می‌باشد. بخش اصلی امامزاده قاسم کوهپایه به شیوه دو ایوانی بنا شده و از طریق ورودی غربی می‌توان به صحن مستطیل شکل بنا و مقبره راه پیدا کرد.
ورودی به‌صورت ایوانی مربع شکل به دو طاق‌نمای متقارن در طرفین است که این طاق‌نماها در بخش زیرین با قوسی هلالی و در اشکوب فوقانی با قوس جناغی می‌باشند. پس از ایوان آرامگاه جای گرفته وبر فراز فضای مربع شکل مقبره گنبد بنا خود نمایی می‌کند. گنبد در پوشش داخلی به تزیینات نقاشی با طرح سرو، گل و مرغ، اژدها و خورشید و ملائک  مزین است. رنگ‌های پخته عنابی، زرد و سبز رنگ غالب نقوش می‌باشند.

پوسته خارجی گنبد آجری و در بخش گریو از کاشی استفاده شده است. در جلوی گنبد خانه ایوانی است که به صحن مشرف می‌شود و به آرایه‌های مقرنس در سقف و کاشی‌کاری در ازاره ها مزین است. دو دهانه با قوس جناغی راه ارتباطی ایوان و صحن است در جبهه شمال و جنوب حجره‌هایی با ایوانی در پیش به شکل قرینه بنا شده‌اند. ضلع شرقی مشتمل بر شبستان مجموعه و دو فضای جنبی است. گنبد خفته شبستان بر جرزهای قطور استوار می‌باشد. گوشه شمال غربی صحن راهی به بازارچه  (در این بخش حجره‌هایی برای سکونت زائران در نظر گرفته شده) و فضاهای اطراف آن تعبیه شده که در ادامه آن به ورودی دیگر امامزاده منتهی می‌شود این ورودی با سردری رفیع در مجاورت گورستان آبادی قرار دارد

Z - امامزاده قاسم کوهپایه
Z - امامزاده قاسم کوهپایه
2Q== - امامزاده قاسم کوهپایه
2Q== - امامزاده قاسم کوهپایه
Z - امامزاده قاسم کوهپایه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *