جرقویه سفلی

خانه داستانی حسین آباد جرقویه

خانه داستانی حسین آباد جرقویه

خانه داستانی با مساحتی در حدود ۲۳۰۰ مترمربع به طول ۷۰ متر و عرض ۳۶ متر و ارتفاع ۵ متر است ورودی به‌صورت جلوخان است و دو ستون با گچ‌بری شده در صفه پیر نشین در دو سمت ورودی قرار دارد. هشتی نگینی و راهرویی سردر را به حیاط مستطیلی خانه متصل می‌کند.
فضاهای ضلع جنوبی شامل تالاری مستطیل شکل و شاه‌نشین و دو اتاق سه‌دری است. تالار به تزئینات نقاشی گل و مرغ و آیینه‌کاری مزین شده است. رواق ستون‌داری سراسر این جبهه را در برگرفته تالار و اتاق‌های سه‌دری، در اشکوب بالا تکرار شده‌اند.

ضلع غربی مشتمل بر ردیف اتاق‌های سه‌دری است که در طرفین تالار شکل‌گرفته‌اند. تالار به تزئینات گچ‌بری مزین است و توسط ارسی پنج لنگه‌ای به حیاط مشرف می‌شود. دسترسی به تالار از طریق دو راهرو میسر می‌شود. بدنه سازی ضلع غربی به‌صورت جرز و دهانه در ایجاد تقارن با ضلع شرقی ایجادشده است. در ضلع شمالی خانه تختگاهی است که به بهاربند در منتهی‌الیه ضلع شمالی راه دارد. بخش خدمه و مطبخ در این قسمت تعبیه‌شده است.

شالوده بنا در اواخر دوره قاجاریه پایه‌ریزی شده است. با توجه به بررسی‌های به‌عمل‌آمده، خانه متعلق به خان این منطقه بوده است. بنا در حال حاضر متعلق به آقای داستانی می‌باشد.

9k= - خانه داستانی حسین آباد جرقویه
2Q== - خانه داستانی حسین آباد جرقویه
9k= - خانه داستانی حسین آباد جرقویه
2Q== - خانه داستانی حسین آباد جرقویه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *